Szívügyünk a győri gazdaság fejlődése!
Gazdaságfejlesztés
A történelem során szervesen fejlődő győri ipar a város gazdaságának húzóereje. A város polgárai remekül használták ki a város földrajzi adottságait, s ma már – a Covid-járvány, a nagy áremelkedés és a háború ellenére is –, Győr az ország egyik legfejlettebb gazdasági centruma.
Napjainkban szinte nincs is városunkban munkanélküliség, a középfokú és az egyetemi képzés a gazdaság igényeihez alkalmazkodik. Kialakult a színvonalas munkakultúra, a legmodernebb technika és technológia működtetésére is alkalmas, és a magyar átlaghoz képest jobban fizetett munkatársi gárda jött létre.
Szakértőnk
Prof. Dr. Palkovics László | A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke | Életrajz |
Az elmúlt három év eredményei
1. Kutatás fejlesztés
Győr városában minden idők legnagyobb ipari park bővítését hajtjuk végre, 400 hektáron. Ezzel biztosítjuk, hogy Győr iparának fejlődése továbbra is garantált legyen, törekedve a városra jellemző ipari diverzifikációra.
Világszinten is megtartottuk vezető szerepünket az autóiparban. A Kormánnyal együttműködve annak ellenére is meg tudtuk ezt őrizni, hogy más nagy autógyárak is letelepedtek hazánkban.
Az utóbbi 3 évben 13 új céggel bővült az ipari parkba települt vállalatok köre, melyeknek többek között autóipari, műanyag alapanyaggyártási, textilnagykereskedelmi, fémszerkezet-gyártási, logisztikai, villanyszerelési, és közúti-árúszállítási tevékenységgel foglalkoznak. A bővüléssel most 113 cég végez tevékenységet az ipari parkban.
Magyarországon, a Megyei Jogú Városok között Győrben a legalacsonyabb a helyi iparűzési adó – 1,6 % – ezzel kiemelten támogatjuk a helyi kis- és középvállalkozókat is. Ez az adónem a válságok ellenére sem változott, ennek köszönhetően évente mintegy 6 milliárd forint maradt nehéz helyzetben is a vállalkozóknál.
A Magyar Kormánnyal történt kiemelkedő együttműködés eredményeképp a befektetésösztönzési rendszeren keresztül 2020. január 1. óta 20,7 milliárd forint kormánytámogatás került megítélésre 41 győri vállalat számára.
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány létrehozásával és működésével stabil gazdasági hátteret teremtettünk egyetemünknek. A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozik többek között a világ egyik legkorszerűbb járműipari tesztpályája, a ZalaZone, a HUMDA Magyar Mobilitásfejlesztési Ügynökség, valamint a legújabb, kettős felhasználású (civil és védelmi céllal is alkalmazható) technológiák kutatásával és fejlesztésével foglalkozó Techtra Technológiai Transzfer Intézet. Az alapítvány kuratóriumának tagjaként követtem és magam is menedzselem azt a folyamatot, mely alapján jól látható, hogy ha fejlődik az egyetem, fejlődik Győr. Ennek következtében a Győrben végzett hallgatók olyan diplomához jutnak, mely mind az ő egyéni boldogulásukat, mind a magyar ipar, az egészségügy és a kultúra fejlődését is szolgálja.
A mindenki által ismert nagyvállalatok mellett, többek között a gépiparnak, az autóiparnak (ezen belül különösen a motorgyártásnak, a személyautó-gyártásnak, a főtengelygyártásnak, a buszgyártásnak), az elektronikai iparnak, a robottechnikának, a padlógyártásnak, az építőiparnak, s a gyógyszeripari és kozmetikai cégeknek alapanyagot beszállító szesziparnak is kiemelkedő gyárai működnek Győrben.
Elismerve a gazdasági szereplőket 2023-ban „Baross Gábor – Győr Gazdaságáért” díjat alapítottunk. Ezzel is ösztönözzük a helyi szereplőket a fejlesztésre és a már most is kiemelkedő színvonal megtartására.
400
hektárral bővítjük az ipari parkot
13
új cég érkezett az ipari parkba
Győr városának gazdasági stratégiája arra irányul, hogy biztosítsa minden polgár számára a jólétet, a stabil munkahelyeket és a lehetőségeket, melyek által mindenki aktív résztvevője lehet a város dinamikus és fejlődő gazdaságának.
Szakértőnk bemutatása
Prof. Dr. Palkovics László
Tudományos és közéleti tevékenységem fontos mozgatórugója, hogy hozzájáruljak a hazai innovációhoz, támogassam a technológiai fejlődést, szem előtt tartva a fenntarthatóságot. A Széchenyi István Egyetem e tekintetben is az egyik legdinamikusabban fejlődő hazai felsőoktatási intézmény, szellemi műhely és kutatóbázis. Az egyetem munkájában – így Győr életében – közel másfél évtizede veszek részt a Járműipari Kutatóközpont kutatóprofesszoraként, majd az Audi Hungária Járműmérnöki Kar egyetemi tanáraként, 2022 óta az intézményt fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnökeként.
A technológiai haladás elősegítésének igénye egész pályámat végigkíséri. A Kanadai Nemzeti Kutatási Tanácsnál, a világ ezen a területein legjobb egyetemeivel együttműködve (az egyesült államokbeli MIT, a Delfti Műszaki Egyetem, a Karlsruhei Technológiai Intézet) végeztem kutatásokat az irányítástechnika területén, professzori és akadémikusi tevékenységem mellett pedig több mint két évtizedig a Knorr Bremse német multinacionális járműipari nagyvállalat gépjármű üzletágának műszaki fejlesztésért és kutatásért felelős alelnöke voltam. Innovációs és technológiai miniszterként is e célért és legfőképp Magyarország versenyképességének erősítéséért tevékenykedtem.
Nyugat-Magyarország – ahol egyetemünk Győrben, Mosonmagyaróváron és Zalaegerszegen is jelen van és válik egyre fontosabb szereplővé – a nemzetgazdaság egyik motorja. Ebben a térségben intézményünk széles körű partnerséget tudhat magáénak a vállalati szféra képviselőivel. Ezek az együttműködések egyszerre járulnak hozzá gyakorlatorientált képzéseink színvonalának emeléséhez és az ipari kihívásokra válaszokat kínáló technológiai kutatásainkhoz a járműipar, a távközlés, a fenntartható energiagazdálkodás, a digitális agrárium vagy a korszerű egészségügy területén. A technológiai innováció az, ami összeköti egyetemünkön e területeket. Fejlesztéseinkkel egyben Győr fejlődését, térségi szerepének erősítését is segíteni kívánjuk, többek között tudományos és innovációs parkunk, valamint Zrínyi utcai egészségtechnológiai campusunk kialakításával.