Hisszük, hogy a fejlődés is lehet környezetbarát
Intelligens-zöld város

Az elmúlt három év eredményei

Parkolásirányítási rendszer
Létrehoztunk az Útkezelő Szervezet gondozásában egy olyan parkolásirányítási rendszert, aminek általánosságban az a célja, hogy megfelelő időben és helyen tudjon információt szolgáltatni az autóvezetők számára a szabad parkolóhelyek megtalálásában. A valós idejű információt burkolatba épített detektorokkal, vagy a parkolóházakba belépést biztosító sorompókkal, vagy a detektálásra kifejlesztett kamerákkal tudják kinyerni.
A modern közlekedést és parkolást segítő rendszer azért is fontos, mert csökkenthető a parkolóhelyt kereső forgalom a célirányos helymeghatározással, a belváros torlódása, továbbá a légszennyezettség és a helykereséssel eltöltött idő.
A győri parkolóházakban, a Révai utcának a posta előtti szakaszán, valamint az Arrabona udvarban lévő figyelt parkolóhelyeket most egy hamarosan ingyen elérhető applikációban gyűjtöttük össze, térképen ábrázolva.
Az app használatával meg lehet állapítani a szabad parkolóhelyek számát és így könnyen lehet megközelíteni a választott helyszínünket. A GPS-alkalmazás segítségével a helyszínre is navigál az applikáció.
A parkolóházakra vonatkozóan többek között elérhető a díjazás, a nyitvatartás, üzemeltető elérhetősége.
Szúnyoggyérítés és fakataszter készítés drónnal
Városüzemeltető cégünk, a Győr-Szol Zrt. egy új és modern technológiát is bevetett a szúnyogok számának megritkításáért. A technológia adott, a hatékonysága abban rejlik, hogy kevesebb irtószert használunk, s elérjük azokat a területeket is, amelyeket korábban nem. A kézi vezérlés segítségével tökéletesen ki tudtuk juttatni a célterületekre a granulátumot. A mellészóródás minimális volt, a teszt során kijuttatott granulátummal az izolált lárvák 100%-ban elpusztultak.
A módszer környezetbarát. A drón nem hagy maga után keréknyomot, melyben szintén megtelepedhetnek a szúnyogok.
Ezenfelül az eszköz más területeken is felhasználható. Többek között fakataszter, közterületi kataszter készítése, épületek felmérése, hőkamera segítségével a hőtávvezetékek vizsgálata, eltűnt személyek keresése, természetvédelmi területeken állományfelmérés, parlagfüves területek felmérése…

Sírhelykereső rendszer
A Nádorvárosi köztemetőben idén októberben helyeztük üzembe a sírhelykereső rendszert, aminek segítségével a hozzátartozók, barátok könnyedén megtalálhatják az elhunyt sírhelyét és így könnyen leróhatják tiszteletüket előttük.
A rendszert a Győr-Szol Zrt. fejlesztette ki. A programban van lehetőség navigáció elérésére is, ami a legrövidebb úton, okostelefonnal is elnavigálja a felhasználót a célhoz, ez esetben a sírhelyhez.
Környezetvédelmi Bizottságot hoztunk létre
Polgármesterségem egyik első lépéseként 2020-ban létrehoztuk Győr Megyei Jogú Város Környezetvédelmi Bizottságát, mely infrastrukturális és jogi keretet biztosít környezetvédelmi törekvéseinknek. Ugyanebben az évben létrehoztuk a Hatósági Főosztályon belül a Környezetvédelmi Csoportot, akik 2021-ben Környezetvédelmi Osztállyá növekedtek. A Bizottság eredetileg 6 fős létszáma a megalakulás utáni évben tovább növekedett.


Megalkottuk Győr város Klímavédelmi Akciótervét
2023. szeptemberében a Közgyűléssel elfogadtuk Győr Város Klímavédelmi Akciótervét. 2020-ban elindítottuk a Püspökerdő és a szentiváni tölgyeserdő helyi jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánítási folyamatát, amit 2022-ben egy önkormányzati rendelettel meg is erősítettünk. Környezetvédelmi Bizottságunk az elmúlt 3 évben számtalan eredményt ért el, fő célkitűzésünkként a lakosság környezetvédelmi szemléletének formálását jelöltük meg.
Fecskevédelmi Programot indítottunk
Elindítottunk egy Városi Fecskevédelmi Progamot, aminek célja a fecskék hazai biztonságának biztosítása, így az egyedszámcsökkenés megállítása is. Szakértők és a lakosság bevonásával elindult a fecskeállomány felmérése és sárgyűjtő helyek kialakítása. 2022-ben a kórház egyik épületére helyeztünk el fecskepelenkákat. Ebbe a programba a középiskolás korosztályt is bevontuk közösségi szolgálat formájában. A 2020-as mérés szerint 5225 egyed fecskét tartottunk számon városunkban. A Bizottság a térségben tevékenykedő társulásokkal és egyesületekkel is elkezdett konzultálni, az első alkalmon csaknem 20 szervezet vezetője volt jelen.
Klímavédelmi Expo – ökotudatos személetformáló kiállítás
2021-ben rendeztük meg az első Klíma Expót, ami egy ökotudatos és szemléletformáló kiállítás. Ezen közel 40 kiállító vett részt. A rendezvény fő célja a családok személetváltása, és megmutatni nekik, hogy milyen kis dolgokkal is lehet tenni a környezetünk védelméért. A családosok megszólítása érdekében kísérőprogramok is voltak a kiállítás és expo mellett. Az esemény akkora népszerűségnek örvendett, hogy az European Cooperation Days is díjazta. Először még csak egynapos volt a rendezvény, de másodjára már háromnapos programtervvel készültek a szervezők a négy partner támogatásának köszönhetően is (MVM Zrt., Arrabona EGTC, Széchenyi István Egyetem, GyMSM KIK). A második expo mellékeseményeként megrendezte a szervezőcsapat a WHB – Első Győri Zöld Futást, ahol közel 350 fő vett részt. A 2023-as III. Győri Klíma Expo az MVM energiájával több mint 3500 látogatót vonzott, valamint a WHB – II. Győri Zöld Futáson is több mint ötszázan vettek részt!
TeSzedd! akció és szemléletformálás
2021-ben a TeSzedd! akcióba is csatlakoztunk, amiben a Bizottság nagy szerepet játszott, hiszen a Polgármesteri Hivatal dolgozóival együtt a Rába folyó partját takarították meg az illegálisan lerakott szeméttől. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét folyamán szemléletformáló akció keretében a vásárcsarnok területén a csomagolás-mentességre hívták fel a figyelmet. Országos szinten a kategóriában harmadik helyezést értünk el, majd 2022-ben kategóriagyőztesek lettünk. Az adventi vásár egyik standjában csomagolásmentes üzleteknek is helyet adunk. A 2022-es évben a Bizottság együttműködésével a vásárcsarnokban a vásárcsarnoki eladók a vevők között 200 darab, maradék függönyanyagból készült bevásárlózsákot is kiosztottak. Ezek mellett a 2021 novembere óta folyamatosan megjelentet a Bizottság szemléletformáló „zöld” cikkeket is, ezekben aktuális és sokakat érintő öko témákat mutatnak be.
Klímabarát település lettünk
Tavaly csatlakoztunk a Klímabarát Települések Szövetségéhez, ez is bizonyítja elkötelezettségünket a környezetvédelem és a fenntarthatóság irányába. Az Agrárminisztérium támogatásával életre hívtunk egy „Sövény – Ökoolimpia diákoknak” nevű rendezvényt, ami egy szemléletformáló sportos vetélkedő. Az eseményen az általános iskolák 5 -8. osztályos diákjai vehettek részt, akiknek bővült a tudása a környezetvédelem tekintetében, valamint ráébredhettek arra, hogy akár egy kis környezetbarát tettel is mennyit hozzá lehet járulni egy szebb jövő eléréséhez.
„Mint a villám”, (elektro)mobilitás és kerékpározás
Az elektronoké volt a főszerep tavaly júniusban, a Dunakapu téren. A „Lightning day – Mint a villám” nevű esemény az elektromobilitás kérdését járta körbe és mutatta meg a területen elért eredmények egy részét. Délelőtt a szárazföldi elektromos járműveket mutatták be (roller, kerékpár, motor, autó). Délután a rakparti szakaszon nagyteljesítményű autók tartottak ellenőrzött rövidtávú gyorsulási bemutatókat. Minden évben csatlakozunk az Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap kezdeményezéséhez. Ennek a programsorozatnak keretein belül részt lehet venni bringás reggelin, járnak a „Bagoly-járatok”, valamint a kerékpárok rendőrségi jelölésére is lehetőség van.
2.500 fát ültettünk el három év alatt
Polgármesterségem kezdete óta 2.500 fát ültettünk városszerte, és létrehoztuk a Babaligetet, ahova minden Győrben született gyermek után elültetünk egy fát. Ez volt az a hely, ahol először elkezdtük alkalmazni az öntözőzsákokat is, amivel sok-sok vizet spórolhatunk meg évente, valamint a növénynek is jobb az egyenletes folyadékellátás. Bevezettük az innovatív favizsgálati módszerek használatát. A Győr-Szol Zrt. vásárolt magának Fakopp eszközöket, amikkel fel tudják mérni egy fa egészségügyi állapotát anélkül, hogy abban kárt kellene tenni. Amennyiben szükséges és a FAKOPP rendszer nem elég, akkor más megoldásokat is igénybe veszünk. Ilyen többek között a húzásos gyökérvizsgálat. Ezeknek és egy hivatali többlépcsős jóváhagyórendszernek köszönhetően csak akkor vágunk ki egy fát, ha arra a műveletre valóban szükség van.
Minden fát megmentünk, amit lehet.
Győri Geotermikus Rendszer
A Győri Geotermikus Rendszer az elmúlt évben rekordmennyiségű, több mint 1 millió gigajoule hőenergiát termelt, melynek Magyarországon két legnagyobb felhasználója Győr városa és az Audi Hungaria Zrt. Ez az energiamennyiség 25 ezer háztartás teljes, éves ellátására elegendő. Ezzel a városban 45 ezer tonnányi szén-dioxid kibocsátását spóroltuk meg. A vezetékrendszer hossza 17 km, másodpercenként pedig 320 liter, 100 fokosnál is forróbb vizet szállít a rendszer, amit 2.430 –2.580 méteres mélységből hoznak fel.

Korszerűsítjük a fényforrásokat!
Lakossági LED-csere programot indítottunk. Önkormányzatunk, előzetes regisztráció után, díjmentesen lecseréli minden győri polgár hagyományos izzóit, energiatakarékos LED -izzókra.
A közvilágítás tesztelésére kérem a győrieket. Az Álmos utcában a Malom liget melletti szakaszon elkezdődött a közterületi, LED-fényforrások cseréje. A most felszerelt lámpák sokkal energiatakarékosabbak, hosszabb élettartamúak, jobb megoldást kínálnak a korábbi világítótesteknél, így minden szempontból megfelelnek a modern kor követelményeinek. Az energiafogyasztást a negyedére tudjuk majd csökkenteni a beruházással.

2940
darab fát ültetünk eddigi ciklusom alatt

6300
látogató volt a klímaexpókon
Célunk, hogy Győrben mindenki hozzájusson a természethez, és részt vehessen a város zöld jövőjének alakításában.
Szakértőink

Dr. Buruzs Adrienn

Dr. Drotár István
